Kaip išmaudyti Europos Sąjungą

lzinios.lt 2015 10 08

Po gero dešimtmečio Aliaksandras Lukašenka, kai Minską perims jo sūnus Kolia, galės rašyti memuarų knygą tokiu pavadinimu. Vienas skyrelis galės būti apie tai, kaip laimėti viską ir dar kartą apgauti Europą paleidžiant iš kalėjimo (bet nereabilituojant) šešis politinius kalinius.

audronius-azubalis_H_465_sh.jpg

Audronius Ažubalis lzinios.lt nuotr.

Gali būti, jog kaip tik tokios duoklės „demokratijai“ visiškai pakaks, kad Europos Sąjunga (ES) užmirštų sankcijas, atsuktų finansinės paramos kranelį merdinčiai Baltarusijos ekonomikai ir leistų A. Lukašenkai po prezidento „rinkimų“ tęsti savo viešpatavimą.

Remiantis neoficialiais šaltiniais, ES valstybės jau tarsi ir susitarė, jog į tokią antrojo Europoje diktatoriaus „malonę“ bus atsakyta suspenduojant sankcijas režimo atstovams ir kompanijoms. Ketinimų logika paprasta: esą Baltarusija, išlaisvindama kelis politinius kalinius, viršijo ES lūkesčius, todėl ES privalo „pasiųsti aiškų signalą“ – paskatinti režimą dideliu meduoliu. Derinamos tik detalės, kada tai padaryti – prieš spalį vyksiančius Baltarusijos prezidento rinkimus ar po jų. Galbūt vis dėlto po rinkimų: kad spalio 11-ąją, rinkimų dieną, milicija prieš kameras prisibijotų mušti protestuotojus.

Sunku suvokti, kodėl kai kurių ES šalių atstovai vėl kartoja tą pačią klaidą – mato realybę tokią, kokią nori matyti, o ne kokia ji yra. Visos nevyriausybinės organizacijos skelbia, jog žmogaus teisių padėtis ir žiniasklaidos laisvė šioje valstybėje nė kiek nepagerėjo. Paleisti kaliniai taip ir nebuvo reabilituoti, o dalis atvirų režimo kritikų jau kadaise yra dingę be žinios. Nėra žmogaus, nėra ir problemos?

Pažiūrėkime, už kokius kitus nuopelnus Baltarusiją ketinama grąžinti į ES draugų ratelį. Kaip liudija ESBO stebėtojų tarpinis raportas, vykstanti Baltarusijos prezidento rinkimų kampanija ir vėl bus tik parodija. Kur kas rimčiau atrodo kartu su Vladimiru Putinu Baltarusijoje nuolat rengiamos karinės pratybos pagal agresyvų scenarijų, kaip užpulti Lietuvą ir Lenkiją. Nesustabdytas ir provokacinis nesaugus Astravo AE projektas visai šalia Lietuvos sienų.

Todėl ypač keista buvo sužinoti, jog Lietuvos Vyriausybė yra tarp Baltarusijos režimo rėmėjų, o ES šalių pasitarimuose atvirai pritaria idėjai sustabdyti sankcijas – „siųskime aiškų signalą“. Net ir atokesnės šalys, tokios kaip Jungtinė Karalystė ar Olandija, realią situaciją vertina adekvačiau. Blaivesnės pozicijos šiuo klausimu laikosi ir mūsų kaimynai lenkai.

 

Gali būti, jog kaip tik tokios duoklės „demokratijai“ visiškai pakaks, kad Europos Sąjunga (ES) užmirštų sankcijas, atsuktų finansinės paramos kranelį merdinčiai Baltarusijos ekonomikai ir leistų A. Lukašenkai po prezidento „rinkimų“ tęsti savo viešpatavimą. Remiantis neoficialiais šaltiniais, ES valstybės jau tarsi ir susitarė, jog į tokią antrojo Europoje diktatoriaus „malonę“ bus atsakyta suspenduojant sankcijas režimo atstovams ir kompanijoms. Ketinimų logika paprasta: esą Baltarusija, išlaisvindama kelis politinius kalinius, viršijo ES lūkesčius, todėl ES privalo „pasiųsti aiškų signalą“ – paskatinti režimą dideliu meduoliu. Derinamos tik detalės, kada tai padaryti – prieš spalį vyksiančius Baltarusijos prezidento rinkimus ar po jų. Galbūt vis dėlto po rinkimų: kad spalio 11-ąją, rinkimų dieną, milicija prieš kameras prisibijotų mušti protestuotojus. Sunku suvokti, kodėl kai kurių ES šalių atstovai vėl kartoja tą pačią klaidą – mato realybę tokią, kokią nori matyti, o ne kokia ji yra. Visos nevyriausybinės organizacijos skelbia, jog žmogaus teisių padėtis ir žiniasklaidos laisvė šioje valstybėje nė kiek nepagerėjo. Paleisti kaliniai taip ir nebuvo reabilituoti, o dalis atvirų režimo kritikų jau kadaise yra dingę be žinios. Nėra žmogaus, nėra ir problemos? Pažiūrėkime, už kokius kitus nuopelnus Baltarusiją ketinama grąžinti į ES draugų ratelį. Kaip liudija ESBO stebėtojų tarpinis raportas, vykstanti Baltarusijos prezidento rinkimų kampanija ir vėl bus tik parodija. Kur kas rimčiau atrodo kartu su Vladimiru Putinu Baltarusijoje nuolat rengiamos karinės pratybos pagal agresyvų scenarijų, kaip užpulti Lietuvą ir Lenkiją. Nesustabdytas ir provokacinis nesaugus Astravo AE projektas visai šalia Lietuvos sienų. Todėl ypač keista buvo sužinoti, jog Lietuvos Vyriausybė yra tarp Baltarusijos režimo rėmėjų, o ES šalių pasitarimuose atvirai pritaria idėjai sustabdyti sankcijas – „siųskime aiškų signalą“. Net ir atokesnės šalys, tokios kaip Jungtinė Karalystė ar Olandija, realią situaciją vertina adekvačiau. Blaivesnės pozicijos šiuo klausimu laikosi ir mūsų kaimynai lenkai.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/komentarai/kaip-ismaudyti-europos-sajunga/210263
© Lietuvos žinios